Verilerinizi tek bir yerde toplayın
Destek Sürecini Hızlandırır
Sense Tickets - Monitoring entegrasyonu sayesinde, sosyal medyadaki konuşmalar takip edilerek Tickets'a aktarılır. Böylece, arada kişiler olmaksızın, tüm süreçler teknoloji üzerinden hızlıca gerçekleştirilir.
İstediğiniz Hedef Kitlesine Ulaşın
Tüm veriler bir arada
Sense Tickets destek sürecinde incelenen tüm verileri tek bir yerde saklar. Böylelikle kişilerlen tekrar iletişim bilgilerinin alınması gerekmez. Marka CRM platformları ile yapılan entegrasyondan elde edilen verilerle kişi bilgileri zenginleştirilir.
Hayranlarınızı Tanıyın
Detaylı Sınıflandırma
Sense Tickets'taki sınıflandırma özelliği sayesinde ticket'lara kategoriler eklenir. Eklenen kategoriler, detaylı filtreleme yapılabilmesini sağlar. Kaynağı, içeriğin konusu, durumu gibi başlıklar ile ticket'lar filtrelenir. Yapılan filtrelemeler sonucunda, içerikler ve bu içerikleri oluşturan kullanıcılar sıralanır.
CRM Platformunuzun Verilerini Zenginleştirin
Kişi Profilleri
Sense Tickets sürecinde bulunan her bir içeriğin kullanıcı profili oluşturulur. Bu profilde kişilerin detaylı bilgileri yer alır. Aynı profilden tekrar içerik gelmesi durumunda, kullanıcı bilgileri kayıtlı bulunduğu için hızlıca aksiyon alınabilir.
Kampanya Verilerinizi Raporlayın
Uyarı Sistemi
Sense Tickets üzerinde açılan ticket'lar için sorumlular belirlenir. Sorumlular ticket'ların her adımından haberdar olur, yapılan güncellemeler e-posta adreslerine uyarı olarak gönderilir.
Reklam Hedeflemesi Yapın
Detaylı Analiz ve Raporlama
Sense Tickets ile açılan ticket'lar, basit grafiklerle PDF formatında rapor olarak sunulur. Bu raporun yanında içerikler excel olarak da raporlanır. Böylece şikayetlerin zaman içindeki dağılımı görülür, destek sürecinin kalitesi ve stratejisi ortaya çıkarılır.